24 mars 2011
Bonnier Fakta ger ut sin andra app-bok – Morberg jagar och lagar – på plattformen Mag+.
Per Morberg är en av Sveriges mest populära matprofiler och syns i såväl TV4:s kanaler som på Bonnier Fakta. Nu har hans bok Morberg jagar och lagar kommit ut på Ipad.
- Per Morbergs böcker har varit extremt framgångsrika och Per är väldigt populär. Även hans bok Morberg jagar och lagar är en succé och har ett formspråk och bildmaterial som gör sig på Ipaden, säger Sara Nyström, litterär chef för Bonnier Fakta.
Författaren själv är nöjd med boken:
- Lite bakåtsträvare som jag är, blev jag överraskad av att bilderna är ännu bättre på Ipad och att sidbläddringen gjorde övergången mellan årstiderna så stämningsfull, säger Per Morberg.
Bok-appen är utvecklad i samarbete med Bonnier Tidskrifter och gjord på plattformen Mag+.
-Vissa typer av böcker är perfekta att använda i den mallen. Sedan har bokens formspråk och layout varit grundläggande för hur själva appen ska se ut, förklarar Sara.
Appen kan köpas på Appstore: